II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

sekretariat@krolowka.siedlce.pl
25 7943470

Dzień Europy - 9 maja
lista wpisów

DZIEŃ EUROPY

9 MAJA

 

  Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.

Dzień Europy, jest świętem pokoju i jedności w Unii Europejskiej.

Tegoroczne hasło obchodów Dnia Europy brzmi „Razem silniejsi!”.

Instytucje europejskie organizują dni drzwi otwartych online i zapraszają przedstawicieli wszystkich pokoleń do wspólnego kształtowania przyszłości Europy. Zachęcamy do zapoznania się z tymi wydarzeniami:

 

https://www.europarl.europa.eu/poland/pl/strona_glowna/aktualnosci/news/2021/dzie-europy.html

 

 

Z kart historii Polski:

„Powrót do Europy”

We wrześniu 1989 roku,  po czerwcowych wyborach kontraktowych do parlamentu, utworzony został rząd Mazowieckiego. Tadeusz Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem w Europie Środkowo-Wschodniej od 1947 roku. Od momentu rozpoczęcia demokratyzacji Polski, rząd Tadeusza Mazowieckiego rozpoczął reorientację polskiej polityki zagranicznej pod hasłem: Powrót do Europy. Polska potrzebowała bowiem wzorca dla demokratycznych przemian i współpraca z krajami achodnioeuropejskimi dawała jej taką możliwość. Stwarzała ponadto okazję do zdobycia wsparcia politycznego i pomocy ekonomicznej.

    W styczniu 1990 roku w Strasburgu, przed zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy, premier Tadeusz Mazowiecki wygłosił przemówienie, w którym wyjaśnił, co dla Polski i państw byłego bloku wschodniego oznaczał ów „powrót do Europy”.

 

„Europa przeżywa czas niezwykły. Oto połowa kontynentu oderwana od macierzystego pnia przed blisko półwieczem pragnie do niego powró­cić. Powrót do Europy! To zdanie robi w ostatnich czasach w krajach Środkowej i Wschodniej Europy coraz większą karierę. Mówią o powrocie politycy, ekonomiści, mówią o nim ludzie kultury, choć tym ostatnim najlepiej udawało się w Europie pozostawać: w Europie ducha, Europie rozumianej jako wspólnota tradycji i wartości. Być może powrót do Europy to zbyt słabe określenie dla procesu, który przeżywamy. Trzeba mówić raczej o odradzaniu się Europy, która w gruncie rzeczy przestała istnieć od czasu postanowień Jałty.

Polacy są narodem świadomym swojej przynależności do Europy, swojej europejskości. Są jej świadomi, podobnie jak inne europejskie narody żyjące u zbiegu kultur, w sąsiedztwie wielkich mocarstw, przeżywa­jące okresy polityczne istnienia i nieistnienia i z tego powodu potrzebujące utwierdzenia się w swojej tożsamości. Zawsze punktem odniesienia dla odpowiedzi o naszą tożsamość była dla nas Europa. Europa, której Polacy czuli się obrońcami, którą kochali. Przez trzysta lat żywa była w Polsce ideologia „przedmurza chrześcijaństwa” – a więc przedmurza Europy. Jest zatem Europa obecna w polskiej świadomości jako wartość, dla której warto żyć, lecz dla której trzeba czasami umierać. Nadal widzimy w Europie wartość, ojczyznę wolności i prawa, i nadal mocno się z Europą utożsamiamy. Nadal mamy do Europy pre­tensje – za zgodę na Jałtę, na podział Europy, na pozostawienie nas po tamtej stronie kurtyny.

Jeśli udało nam się przetrwać jako zbiorowości, zawdzięczamy to między innymi głębokiemu przywiązaniu do pewnych instytucji i do pew­nych wartości należących do europejskiej normy. Zawdzięczamy to religii i Kościołowi, przywiązaniu do demokracji i pluralizmu, do praw ludzkich i do wolności obywatelskich, do idei solidarności. Nawet nie mogąc prakty­kować tych wartości w pełni, nie mogąc wcielać ich w życie zbiorowe – ceniliśmy je, kochaliśmy je, walczyliśmy o nie – znamy je, znamy ich cenę. Znamy cenę europejskości, europejskiej normy, którą obecnie mieszkańcy Zachodu dziedziczą nie płacąc nawet podatku spadkowego. O tej cenie możemy im przypominać. Wnosimy więc do Europy naszą wiarę w Europę”.

 

  Od tego przemówienia minęło 31 lat, ale gorąco pragnę wierzyć, że myśli te i dążenia są nadal aktualne.

 

Barbara Kodzis

 

https://wiez.pl/2016/11/21/odradzanie-sie-europy/

 

 

W Dniu Europy myślimy o wolności, o tym jak ważna jest dla nas wszystkich.

Julia Hawryluk z klasy 1E wykonała piosenkę Marka Grechuty „Wolność”. Dziękujemy Julio!